Starostlivosť o bazén, údržba


Alfou a omegou je chemické ošetrovanie a filtrácia

Starostlivosť o bazén

Chemické ošetrovania a filtrácia sú základom čistého bazéna. Oboje činnosti sa vzájomne dopĺňajú a ak jedna z nich nefunguje, môže nastať problém. Filtrácia vody slúži na odstránenie mechanických nečistôt z vody a jej hladiny. Počas kúpania sa do nej môžu dostať napríklad steblá trávy alebo zrnká piesku. Chemické ošetrovanie bazéna zase ničí mikroorganizmy, ktoré sa vytvárajú v stojatej vode na priamom slnku. V nasledujúcich riadkoch vám povieme, ako sa o bazén treba starať, aby mal stále priezračnú a hygienicky nezávadnú vodu. Hoci sa môže zdať, že bazén stačí postaviť, nie je to celkom tak. Pravidelná údržba bazéna je rovnako dôležitá ako jeho bezchybné stavba. 

Ako na mechanické nečistoty?

Keď hovoríme o čistej vode, základom je piesková filtrácia. Jej náplň treba udržiavať stále čistú a pravidelne prepierať. Najlepšie aspoň raz za dva týždne. Ak bazén využívate intenzívnejšie, prepierajte častejšie. Pritom treba pravidelne sledovať, či je filter priechodný. Hrubé nečistoty z vodnej hladiny v bazéne odstraňujeme sieťkami. Na vyčistenie stien a dna si vezmeme na pomoc bazénový vysávač. Až keď je bazén takto vyčistený, môžeme pristúpiť k chemickému ošetreniu.

Udržiavanie správnej hodnoty pH

Predtým ako do bazéna nalejete chlórový prípravok, musíte zmerať hodnotu pH vody. Od toho sa budú odvíjať ďalšie kroky. Správna hodnota pH sa pohybuje od 7 do 7.4. Vyššia sa môže prejaviť mliečnymi zákalmi, nižšia spôsobuje napríklad blednutie farieb bazénu. Pri prekročení spomínaných hodnôt treba okamžite zakročiť. Správnu hodnotu pH dosiahneme chemickými prostriedkami, ktoré ju podľa potreby buď zvyšujú alebo znižujú. Merania na to určenými testermi treba robiť minimálne dva razy týždenne, ak je veľmi teplo, každý deň.

Máte tvrdú vodu?

Aby mohol bazén slúžiť na relaxáciu, treba sledovať ďalší dôležitý údaj, je ním tvrdosť vody. Na meranie slúžia testery a jej hodnota by nemala byť vyššia ako 18 °N. Ak voda vo vašom bazéne túto hodnotu prekročí, treba ju vrátiť naspäť na to určeným prípravkom. Tvrdosť vody treba kontrolovať každý mesiac a pri každom dopúšťaní bazéna. Pokiaľ žijete v oblasti, kde je nadmerný výskyt minerálov vo vode, merať jej tvrdosť by ste mali každý týždeň. V procese ošetrovania bazénovej vody je najdôležitejšia jej dezinfekcia. Na trhu nájdeme celý rad vhodných dezinfekčných prípravkov. Rovnako ako pri predchádzajúcich činnostiach treba sledovať odporúčané hodnoty. Množstvo chlóru vo vode treba udržovať v rozmedzí 0,3 až 0,5 mg/l.

Čo robiť ak voda v bazéne zozelenie?

Dá to námahu, ale treba postupovať rovnako ako pri čistení bazéna pred kúpacou sezónou. Na začiatok dôkladne vyčistiť dno a steny bazéna, preprať náplň pieskovej filtrácie a skontrolovať hodnotu pH. Ak je voda v bazéne pokazená, nemusí byť iba zelená. Môže sa stať, že jej farba bude mliečna alebo voda zakalená. Ak je zakalené stačí skontrolovať hodnotu pH a tvrdosť vody. Pokiaľ sa odchyľuje od odporúčaných hodnôt, treba ich vyrovnať a ak ani to nepomôže, je nutné siahnuť po špeciálnom chemickom prostriedku.

My sa o váš bazén postaráme

Ak budete dodržovať všetky uvedené kroky, váš bazén bude zaručene dominantou vašej záhrady a oázou pre relax. Voda v ňom bude čistá, priezračná a nemusíte sa obávať, že by nebola v poriadku aj po hygienickej stránke. Zbytočne vynaložené peniaze na chemické prostriedky ušetríte, ak do vody pridáte prípravok, ktorý zabraňuje rýchlemu odparovaniu chlóru z bazéna. Aj keď si na náročnejšie ošetrovanie vody v bazéne netrúfate, nemusíte sa s ním hneď rozlúčiť. Komplexnú starostlivosť o všetky druhy bazénov ponúka HomePro Správcovská, s.r.o.. Starostlivosť pritom začína už prípravou bazéna na kúpacie obdobie, pokračuje pravidelnou údržbou, meraním hodnôt a udržovaním kvality vody a končí pri opätovnom zazimovaní bazéna.

Neváhajte nás kontaktovať

0850 232 404
info@homepro.sk
Hálkova 1/A, 831 03 Bratislava


Zaujali sme Vás? Nechajte si vypracovať bezplatnú cenovú ponuku.